Tarımda Yerli ve Milli Hamle: Trakya Birlik'ten Ayçiçeği Atağı

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Trakya Kalkınma Ajansı öncülüğünde yerli hibrit ayçiçeği tohumu geliştirme projesine verdikleri desteği açıkladı. Projenin başarılı bir şekilde ilerlediğini belirten Kırbiç, yerli çeşitlerin farklı bölgelerdeki deneme ekimlerinden olumlu sonuçlar alındığını dile getirdi. Pandemi döneminde tarımın ve yerli tohum üretiminin öneminin altını çizen Kırbiç, yerli tohum geliştirmenin zorluklarına ve önemine dikkat çekti.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, tarım sektöründe yerli hibrit ayçiçeği tohumu geliştirme çalışmalarının önemine dikkat çekti. Trakya Kalkınma Ajansı'nın öncülüğünde yürütülen projenin başarıyla ilerlediğini vurgulayan Kırbiç, geliştirilen yerli çeşitlerin farklı bölgelerde yapılan deneme ekimlerinde olumlu sonuçlar elde edildiğini belirtti. Kırbiç, "Yerli ve milli tohum geliştirmenin, pandemi gibi kriz dönemlerinde tarımın ne kadar hayati olduğunu bir kez daha gösterdiğini" ifade etti.

Yerli tohum üretiminin zorluklarına değinen Kırbiç, tohum geliştirmenin süreklilik isteyen bir süreç olduğunu, mevcut çeşitlerin zamanla hastalıklara ve zararlılara karşı direncini yitirebileceğini belirtti. Trakya'da geliştirilen yeni çeşidin kuraklık ve hastalıklara karşı dayanıklı olduğunu aktaran Kırbiç, bu sayede yeni sezonda daha yüksek verim ve yağ oranı elde etmeyi umduklarını kaydetti.

Birlik olarak, kendi şirketlerinde de tohum ıslah çalışmalarına büyük önem verdiklerini vurgulayan Kırbiç, yerli ve milli çeşitleri üreticilerle buluşturacaklarını söyledi. Bu çalışmaların, Türkiye'nin tarım sektöründe dışa bağımlılığını azaltmayı ve yerli üretimi teşvik etmeyi hedeflediğini belirtti.