Tekirdağ Ve Edirne’ye Rüzgar Enerjisi Hamlesi

Tüpraş'ın bağlı ortaklığı Entek Elektrik, Tekirdağ ve Edirne'de 72 MW kurulu gücünde ve 72 MWh kapasiteli depolamalı rüzgar enerji santrali ve elektrik depolama tesisi kuracak. Proje, 936 milyon lira yatırımla, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleyerek yıllık 221 milyon kWh elektrik üretimi hedefliyor.

Tekirdağ Ve Edirne’ye Rüzgar Enerjisi Hamlesi

Tüpraş'ın enerji sektöründeki bağlı ortaklığı Entek Elektrik Üretimi A.Ş., Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesini artırmak adına önemli bir adım atıyor. Tekirdağ ve Edirne sınırları içerisinde, 72 MW kurulu güce ve 72 MWh kapasiteli bir depolamalı rüzgar enerji santrali ile elektrik depolama tesisi projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. 936 milyon lira gibi büyük bir yatırımla gerçekleştirilecek olan bu proje, bölgenin enerji ihtiyacını sürdürülebilir bir şekilde karşılamayı hedefliyor.

Hayrabolu, Karabürçek ve Kabahöyük Mahalleleri ile Uzunköprü'nün Turnacı Köyü'nde konumlanacak olan santral, Malkara RES'de yer alacak 10 adet rüzgar türbini ile yıllık ortalama 221 milyon kWh elektrik üretimi planlamaktadır. Üretilecek elektrik enerjisi, lityum iyon batarya teknolojisine sahip Elektrik Depolama Tesisi'nde depolanarak, Uzunköprü Havza Trafo Merkezi üzerinden 154 kV hat ile ulusal enterkonnekte sisteme aktarılacak.

Bu proje, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik ederek, Türkiye'nin enerji çeşitliliğine ve enerji güvenliğine katkıda bulunmayı amaçlamakta. Aynı zamanda, çevresel sürdürülebilirliği destekleyerek karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik önemli bir adım olarak görülmekte.