Tekirdağ'da Buğday Üreticilerine Özel Eğitim: Zararlılarla Etkin Mücadele Yolları

Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile iş birliği yaparak buğdayda süne ve kımıl zararlılarına karşı etkin mücadele için hizmet içi eğitim toplantısı düzenledi.

Tekirdağ'da Buğday Üreticilerine Özel Eğitim: Zararlılarla Etkin Mücadele Yolları

Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bakanlığın 2024 yılı Bitki Sağlığı Uygulama Programı kapsamında buğdayda süne ve kımıl zararlılarına karşı etkin mücadele edilmesi amacıyla Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte hizmet içi eğitim toplantısı düzenledi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Müdürü Oktay Öcal, Tekirdağ'da hububat ekiminin yaygın olduğunu ve buğdayın önemli bir tarım ürünü olduğunu belirtti. Öcal, buğdayın ülkemizin ekmeklik buğday üretimi sıralamasında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, kaliteli ürün elde edebilmek için zararlılarla mücadelenin büyük önem taşıdığını ifade etti.

İl Müdürlüğü tarafından bu sezon 115 teknik personelden oluşan 25 ekip ile sahada olacaklarını belirten Öcal, teknik personelin sahadaki titiz çalışmaları sayesinde bugüne kadar süne zararına bağlı bir sıkıntı yaşamadıklarını dile getirdi. Üreticilere de hayırlı ve bereketli bir sezon dileyen Öcal, tarım alanlarında yapılan çalışmaların önemine vurgu yaptı.

Eğitim toplantısına eğitimciler ile ilçe müdürlüklerinin teknik personelinin katıldığı belirtildi. Toplantıda Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek'in sunumuyla birlikte, ilimizde bugüne kadar yapılan çalışmalarda karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri üzerine soru-cevap şeklinde tartışmalar gerçekleştirildi.