TZOB GENEL BAŞKANI ŞEMSİ BAYRAKTAR, 2023/2024 BUĞDAY ÜRETİM SEZONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

TZOB GENEL BAŞKANI ŞEMSİ BAYRAKTAR, 2023/2024 BUĞDAY ÜRETİM SEZONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2023/2024 buğday üretim sezonuyla ilgili bir görüntülü basın açıklaması yaparak önemli bilgiler paylaştı. Bayraktar, ülkede 6,7 milyon hektarda ekimi yapılan ve ekim alanlarında birinci sırada bulunan buğdayın 2024 üretim sezonunun başladığını belirtti. Ayrıca, ülkede 79 ilde buğday üretimi yapıldığını vurguladı.

Bayraktar'ın açıklamalarına göre, buğday ekimleri, iklim değişiklikleri ve yağış rejimindeki değişiklikler nedeniyle normalden 20 gün ile 1 ay ileri tarihe kaydırıldı. Ekim ayında beklenen yağışların gerçekleşmemesi ve sıcaklık değerlerinin normallerin üzerinde seyretmesi, çiftçilerin buğday ekim tarihlerini etkiledi.

Buğday ekimlerinin yüzde 50 ile 90 arasında tamamlandığı belirtilen açıklamada, bazı bölgelerde yaşanan şiddetli yağışların afete neden olduğu ve bu durumun üretim sezonu için önemli bir faktör olduğu ifade edildi.

Ayrıca, Türkiye'nin farklı bölgelerindeki buğday ekim durumlarına ilişkin ayrıntılar da paylaşıldı:

  • İç Anadolu Bölgesi: Bu bölgede buğday ekimleri yüzde 90 seviyesinde tamamlandı. Erken ekim yapan çiftçilerin arazilerini iki defa sulamak zorunda kaldığı belirtildi.

  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Bu bölgede buğday ekimleri yüzde 70 civarında tamamlandı. Yağışların geç gelmesi, bazı illerde Ekim ayında hiç yağış olmaması buğday ekim tarihlerinde ortalama 1 aylık gecikmeye neden oldu.

  • Marmara Bölgesi: Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Balıkesir ve İstanbul illerinde buğday ekimleri yüzde 70 civarında tamamlandı. Kırklareli, Edirne ve Balıkesir'de buğday ekim tarihlerinde 20 günlük bir kayma yaşandı.

  • Akdeniz Bölgesi: Adana, Osmaniye ve Antalya illerinde ekimler yeni yeni başlarken, Hatay, Mersin ve Isparta'da ekimler yüzde 70 oranında gerçekleşti. Adana ve Hatay'da pamuk, mısır ve ayçiçeği alanlarındaki üretimin, buğday ekim alanlarına kayacağı tahmin ediliyor.

  • Doğu Anadolu Bölgesi: Bu bölgede genel olarak yüzde 80 seviyesinde ekimler tamamlandı. Eylül ve Ekim ayında gerçekleşen yağışlar, ekimde yaşanan gecikmeyi telafi etti.

  • Ege Bölgesi: Uşak'ta buğday ekimleri yüzde 80, diğer illerde ise ortalama yüzde 30 seviyelerinde tamamlandı. Afyon ilinde ekim tarihinde yaklaşık bir aylık gecikme yaşandı.

  • Orta Karadeniz Bölgesi: Çorum'da ekimler yüzde 80 seviyesinde tamamlandı, ancak diğer illerde ekimler yüzde 10 seviyesinde seyrediyor. Amasya ve Çorum'da ekim tarihlerinde normaline göre yaklaşık bir aylık gecikme yaşandı.

Bayraktar, buğday üretim sezonunda beklenen yağışların gerçekleşmesi, kuraklık ve diğer afetlerin olmaması temennisinde bulunarak, çiftçilere bol kazanç diledi.